Contents

4922148
Today126

 

 

imagserpilyacsin01 

" coming soon"

Serpil

 

Passage: The Writer

 

Chronicle

Serpil signed in the Diary of an Angel  on the 5th of October, 2013, in Templos, Cyprus meeting Halkios in the Templos Oliver Festival. 

 

 

Serpil and the Diary of an Angel

 

serpil05
serpil043
serpil07
serpil08

 

Serpil with Halkios and İhsan Gürel

 

serpil02
serpil03
serpil06
serpil01

 

Message from Serpil

Sanata gönül verdiğinden dolayı birçok ülke sanatçısıyle tanışıp onları dünya ülkelerine tanıtan Sn. Halkios, Zeytinlik Festivalinde buldu beni. Yine ülkemizin sanatçılarını kitabında toplayan bir başka sanatçı Heidi Trautmann ile masamın başında randevulaşmışlardı... Kendi anı defterine birşeyler yazmamı rica etti benden ve ben de içimden gelenleri, o gecenin anısına not düştüm. Hangi ülkeden olursa olsun, hangi milletten olursa olsun, sırf sanata olan sevgisinden ve sanata verdiği değerden dolayı kendisini kutluyorum... Onca televizyon kanalına rağmen, sadece Halkios tarafından ülkemin biyografik romanlarını üreten bir yazar ve şair olarak ilgi görmem, çevremdeki bütün festival komşularıma da aynı yorumu yaptırmıştı...Kendisine çok teşekkür ediyorum...

 

Bio

Serpil Yalçın was born in Lefkoşa in 1955... She is the mother of two boys born in 1975 and 1982. In 1985, she began working at BRTK as a radio announcer and a program producer. Her first  poetry book in Turkish language was called "Bir" Senaryodan Kesitler and it was published in 1999. She continued to write about her life in the following works:

 

Books:


-Bir Resim Çizdim Tuvale (autobiography)


-Parathion Ve Şerbet Tulumbacıkları (biography)


-Pollyanna Gitmesin (poetry)


-Babam Gibi (biography)


-Mazim Paris'te Kaldı (biography)


-Nerelerdeydin Anne (biography)


-İnci (biography)


Author and Poet Serpil Yalçın is still working at BRTK as a radio news presenter.

You can find her in Facebook as well: Serpil Yalcin 

 

 

Copyright  © 5764  / 2004. All Rights reserved to the concepts, writings, poetry, photography and video art by Halkios. All thoughts sealed long ago in a contract with the universe. No recreation of these scrolls, in any shape or means of force, is tolerable without articulate consent of the intrepid architect.